Denne rejse er desværre ikke længere tilgængelig, men du kan finde lignende rejser længere nede på denne side.
65 65 65 64
Få et tilbud

Oplev norske fjorde, tre byer i Norge og én i Tyskland

Oplev Norges legendariske fjorde på et uforglemmeligt krydstogt fra København med Costa Diadema. Rejsen byder på nogle af Norges smukkeste naturoplevelser, hvor stejle fjeldsider, brusende vandfald og dybe fjorde danner rammen om en ferie fyldt med storslåede indtryk.

Undervejs kan I opleve den berømte Geirangerfjord, som er optaget på UNESCO's Verdensarvsliste, smukke Bergen og den betagende norske vestkyst. Krydstogtet byder også på et stop i Kiel, med mulighed for at opleve den hyggelige tyske havneby. Undervejs er der mulighed for spændende udflugter til nogle af Norges største seværdigheder – fra historiske byer til imponerende fjordlandskaber og udsigtspunkter.

Når dagens eventyr er ovre, venter afslapning og komfort ombord på Costa Diadema. Her finder I alt, hvad et moderne krydstogtskib kan tilbyde, fra lækre restauranter og underholdende shows til wellness og hyggelige områder, hvor I kan nyde udsigten til de norske fjorde.

Fra-pris pr. person kr. 6.798,- Derfor skal I vælge denne rejse:
  • Sejl forbi vandfaldet "Syv Søstre" i Geirangerfjorden
  • Kom på udflugt til Dalsnibba-bjerget fra Geiranger by
  • Stig på kabelbanen til bjergtoppen Ulriken i Bergen
  • Tag på udflugt til Prædikestolen fra Haugesund eller Stavanger
  • Se de smukke sejlskibe på en gåtur gennem Kiel
  • Nyd Costa Diadema med restauranter, pools, spa og underholdning
Få et tilbud Book et møde
DK Costa Diadema SOMMER25 Norske Fjorde Map

Dagsprogram

Dagsprogrammet for denne rejse ligger fast. Vi tager dog forbehold for justeringer i programmet, som kan foretages både før og efter afrejse. Disse kan ske på baggrund af vejrforhold, flyændringer, ændringer i sejlplan (ved krydstogt) e.l.

  • Dag 1: Afsejling fra København

    I kan stige ombord på Costa Diadema i København fra ca. kl. 13.00.

    Det er muligt at nyde den første frokost ombord, og samtidig har I god tid til at finde jer til rette på skibet og se, hvad der er for og bag på det store skib.

    Der er afgang kl. 18.00 fra København, og jeres eventyr kan for alvor starte.

    Måltider inkluderet: Helpension på skibet
    Overnatning: Costa Diadema

  • Dag 2: På havet
  • Dag 3: Hellesylt og Geiranger
  • Dag 4: Bergen
  • Dag 5: Haugesund ELLER Stavanger
  • Dag 6: På havet
  • Dag 7: Kiel, Tyskland
  • Dag 8: Ankomst til København
  • Drikkepakker, tilkøb
  • Tag børn og børnebørn med på rejsen - børn rejser GRATIS
  • Fast pris, fast afrejse | BENNS' unikke rejsekoncept. Hvad er det?
Fast pris, fast afrejse med BENNS
Fast pris, fast afrejse med BENNS
Costa Diadema
Costa Diadema
Den fantastisk smukke Geirangerfjord
Den fantastisk smukke Geirangerfjord

Hvad er inkluderet i prisen?

Prisen inkluderer:
  • 7 nætters krydstogt med Costa Diadema
  • Alle måltider i hoved- eller buffetrestaurant
  • Shows og underholdning ombord samt stort udvalg af aktiviteter
  • Almindelig kaffe og te fra automater til morgenmad og afternoon tea
  • Drikkepenge til skibets personale
  • Bidrag til Rejsegarantifonden
  • Reservationsgebyr
Prisen inkluderer ikke:
  • Afbestillings- og rejseforsikring
  • Drikkevarer
  • Udflugter
cta-malene-cut

Lad mig hjælpe med at booke din næste rejse!

Denne rejse har fast afgang, og du rejser sammen med andre danskere. Kontakt os, hvis du vil høre mere!

Alle priser på vores hjemmeside er i danske kroner. Vi tager forbehold for prisændringer og trykfejl.
Vis resultater for: