65 65 65 65
Mandag - torsdag kl. 08.30-15.30. Fredag kl. 08.30-15.00
Kontakt os
Denne rejse er desværre ikke længere tilgængelig, men du kan finde lignende rejser længere nede på denne side.
65 65 65 65
Få et tilbud

Halvdags sightseeing (Istanbul i Panorama)

Denne halvdags sightseeingtur begynder ved Sultanahmet Square, hvor det første I skal se, og opleve, er Hippodromen, som er en gammel væddeløbsarena fra Romernes tid her.
Derefter skal I besøge Den Blå Moske, Hagia Sophia moskeen og den store egyptiske bazar, også kaldet Spice Market.
I kommer dernæst forbi Det Gyldne Horn, der deler den nye og den gamle bydel, inden I slutter ved Taksim pladsen.
Hvis du har særlige ønsker om emner der skal afdækkes under turen eller et ønske om at se særlige seværdigheder, så lad os det endelig vide ved bestilling.


Prisen er inkl. engelsktalende guide.

Bemærk venligst, at der desværre kun kan bestilles heldagsguide i Istanbul. I kan derfor med fordel lægge jeres besøg sådan, at guiden kan bruges hele dagen. I skal dog på forhånd bestille, hvad guiden skal bruges til.

Bemærk: Hagia Sophia er lukket om mandagen! Turene kan stadig bookes til mandag, men så ser man kun Hagia Sophia udefra.

Fra-pris pr. gruppe 1.570,-
Få et tilbud
Alle priser på vores hjemmeside er i danske kroner. Vi tager forbehold for prisændringer og trykfejl.
Vis resultater for: